Blesk nejčastěji udeří do satelitů, antén a elektroinstalací

Denně se ve světě vytvoří na 40 000 bouřek, každou vteřinu pak někde uhodí blesk. Česko nevyjímaje,

Česká pojišťovna každoročně eviduje v letních měsících zvýšený počet bouřkových škod a jejich počet se pohybuje okolo 1000 měsíčně. Nejčastěji blesk udeří do satelitů, antén a elektroinstalací," uvedl Jan Marek, mluvčí České pojišťovny.

Stoprocentní ochrana proti úderu bleskem neexistuje. Bleskosvod však může toto riziko snížit na minimum, ovšem jen v případě, že je správně zapojený. Jinak může napáchat větší škody, než kdyby na střeše vůbec nebyl. Nejdůležitější je u bleskosvodů samotné uzemnění , což je podle současných předpisů pět ohmů. Pokud je uzemněn špatně, hledá si ten blesk cestu elektroinstalací, případně koaxiálními kabely od antény. 

Bleskosvody by tak měl pravidelně prohlédnout revizní technik, u zděných budov jednou za čtyři roky, u dřevostaveb jednou za tři a například u čerpacích stanic, kde hrozí nebezpečí výbuchu, každoročně. Průměrná cena bleskosvodu včetně instalace se u nás pohybuje okolo deseti tisíc korun. Většina pojišťoven ho však na domě nevyžaduje. Pokud už ho však máte a při případném vyšetřování se ukáže, že byl ve špatném technickém stavu, pojistné plnění citelně krátí.